STOKSUZ TOPTAN TİCARET

2010-01-21 21:46:00

Yurtdışında "dropshipping" adı verilen stoksuz e-ticaret uygulaması gittikçe yaygınlaşıyor. Vergi ve kargo ücretinin ödenmediği sistemde, para kazanmak için güvenlik ayarları ve ürün stokları dikkat edilmesi gereken en önemli konuları oluşturuyor. 

İnternetten para kazanmanın en cazip yollarından biri ticaret. E-bay gibi alışveriş sitelerinde her ay milyonlarca ürün açık artırmaya çıkıyor. Her gün milyonlarca yeni ürün sisteme ekleniyor. Yurtdışında uzun zamandır uygulanan lakin Türkiye’de henüz çok yeni sayılan bir yöntem ise bu alandaki girişimcilere açık artırma ve toptan ürün satan siteler üzerinden stoksuz ticaret yapmanın kapılarını açıyor. Dünyada “dropshipping” olarak bilinen bu sistem, dünyanın herhangi bir noktasına, belli bir adres gösterme zorunluluğu olmaksızın satış yapma imkanı tanıyor. Türkiye’de henüz bu alanda yapılan girişimlerin sayısı az olsa da yurtdışında "dropshipping" ile ev ofislerini onlarca kişinin çalıştığı küçük işletmelere çevirenlerin sayısı hayli fazla. 

Kargo Ücreti Yok
Ürün satışında stok tutmadan aracılık yapabilmenizi sağlayan ’dropshipping’, toptan ürün sağlayan şirketin veritabanı üzerinden yaptığınız ticaret anlamına geliyor. X sitesinde toptan fiyatına satılan ürünü Y sitesinde uygun gördüğünüz karla satabiliyorsunuz. Açık artırma sitelerinde açılan ’sanal mağazalara’ kendi seçtiğiniz ürünleri girebildiğiniz iş uygulamasında ayrıca ürünlerin stok durumlarını da takip edebiliyorsunuz. 

Milyonlarca Müşteriye Ulaşma Fırsatı 
Dropshipping’de satış sürecinden sonra tek yapmanız gereken, toptan mal satan siteye ürünlerin ücretlerini yatırmak ve müşterinizin iletişim bilgilerini teslimat adresi olarak girmek. Takip sürecinde toptancı, satılan ürünü sizin adınıza müşteriye yolluyor. Size de müşterinize iletmeniz için gönderim yaptığı ürünün teslimat durumunun kontrol edilebileceğiniz kodu gönderiyor. Ancak kargo ücreti ödemeden yapılan teslimatları takip etmek sizin sorumluluğunuzda. Türkiye’de de belli siteler üzerinden "dropshipping" yapmak mümkün. Yabancı siteler arasında ise en cazip olanı e-bay. E-bay’i her gün yüz milyonlarca kullanıcı ziyaret ediyor. Sadece ABD sınırları içinde dropshipping hizmeti veren bottomlinewholesaler.com da stoksuz e-ticaret denildiğinde akla gelen en güvenilir siteler arasında. Banka havalesiyle çalışan sitede hediyelik eşyalar satışa çıkıyor. 57 yıllık geçmişiyle en eski dropshipping sitesi olan B&F System’de hediyelik eşya, mutfak eşyaları, giyim, outdoor eşyalar, bıçak, çakı, kılıç gibi birçok ürünü tüketiciyle buluşturuyor. Üyelik ücreti isteyen dropshipping sitelerinin de sayısı gittikçe artıyor. Örneğin yaklaşık 10 dolarlık üyelik ücreti olan ve takı satışı yapan creative - carats - jewelry.com sadece toptan ve dropshipping yöntemleriyle satış yapıyor. Dvddropship.com isimli web sitesi de yine belirli bir üyelik ücreti almadan kataloguna erişim vermeyen bir DVD sitesi. 

Güvenliğe Dikkat 
Bu siteler üzerinden yapılan satışlar için gümrük ücreti ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak Amerika’da eyaletlere göre değişmekle birlikte çeşitli vergi uygulamaları var. İnternette ticaret yapmaya kalkma
NETTEN PARA KAZANMAYI BURADAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.dan önce ise aracı olarak kullanılacak sitelerin güvenilirliğini araştırmak şart. Sitelerin, internet üzerindeki web sunucuların ve tarayıcıların güvenli haberleşmeleri için geliştirilen SSL (Soket Düzeyi Güvenlik Protokolü) kullanmaları ve BBB (Better Business Bureau) gibi sitem güvenlik sertifikalarının olması güvenirliği artıran faktörler arasında. 

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için, Sabah Gazetesi, İşte İnsan Eki’nde yayınlanan haberlerden derlenerek hazırlanmıştır.

483
0
0
Yorum Yaz